Ця цікава прісноводна черепаха багато в чому схожа на звичну для всіх червоновуху. Вона теж живе у воді, теж дотримується хижої дієти. Але є і відмінності, і ми Вам зараз про них розповімо.
Прісноводні черепахи поширені в багатьох регіонах світу, але для України болотяна черепаха - це єдиний природний представник прісноводних черепах, досить поширений в нашій фауні. Для неї характерний невеликий розмір близько 18-20 см в діаметрі і темано-коричневе або практично чорне забарвлення. Незважаючи на назву, в болотах такі черепахи практично не зустрічаються - а полюбляють озера, ставки, заводі тихих річок без вираженої течії. Може досить тривалий час жити на суші, але в сирих місцинах поблизу водойм, від яких намагається відходити не далі ніж 400-500 метрів, хоча інколи може і мігрувати на кілька кілометрів. Здатна непогано пересуватись по суші, навіть краще за більшість сухопутних черепах. Може тривалий час знаходитись під водою, для чого має
Тривалість життя — кілька десятків років. Заселяє неглибокі спокійні водойми, тримається на невеликій глибині, повзає дном або плаває. Плаває досить швидко і спритно, по землі рухається значно повільніше, ніж плаває, але швидше за сухопутних черепах. Виходить на берег грітися на сонці, при цьому може віддалятись від водойми на кілька сотень метрів. Пірнає, тривалий час здатна перебувати під водою, однак у період активного руху спливає на поверхню кожні 15 — 20 хвилин, щоб запастись повітрям. Активна вдень, вночі спить на дні водойми. Як правило, тримаються неподалік від водойми й при найменшому натяку на небезпеку миттєво пірнають на дно, де можуть закопуватись у мул. Болотна черепаха всеїдна тварина. Живиться як у воді, так і на суші. У воді раціон зазвичай становлять молюски, личинки комах, дрібні ракоподібні. Іноді полює на рибу та земноводних, але хребетні тварини не є основним кормом черепахи. На суші полює на комах та багатоніжок. Може поїдати падло. Крім того, можуть споживати рослинну їжу (водорості та вищі рослини), але така їжа становить тільки невелику частину раціону. Зиму проводять у сплячці на дні водойми.
Серед тераріумістів поширення набули європейські різновиди цієї черепахи з більш цікавим забарвленням на зразок зоряного неба з безлічі світлих, зазвичай жовтих, цяточок на панцирі.
На відміну від червоновухої, болотна черепаха не має дзьоба - свою жертву вона або ковтає цілком, або, якщо жертва завелика, розриває довгими пазурями сильних передніх кінцівок.
Хоча утримання цієї водної черепахи схоже на утримання червоновухих родичок, воно має і певні особливості.
Серед тераріумістів поширення набули європейські різновиди цієї черепахи з більш цікавим забарвленням на зразок зоряного неба з безлічі світлих, зазвичай жовтих, цяточок на панцирі.
На відміну від червоновухої, болотна черепаха не має дзьоба - свою жертву вона або ковтає цілком, або, якщо жертва завелика, розриває довгими пазурями сильних передніх кінцівок.
Для утримання цієї черепахи потріден акватераріум, тобто тераріум, в якому є достатньо велика водойма, 150-200л, і також достатня частина суші, на яку черепаха буде спроможна вибиратись самостійно. Вважається потрібним площа води і площа суші кожна не менш ніж 4 діаметри карапаксу. Але це мінімум, для тривалого життя і нормального розвитку порібно принаймні вдвічі більше місця. Тож тераріум має бути достатньо просторим. Співвідношення води і суші має бути від 1:1 до 2:1.
Активність цієї черепахи припадає на світлу частину доби. Більшу частину денного часу в природних умовах вона проводить на суші, гріючись на сонці.
Сонячні ванни - необхідна щоденна "процедура" для водних черепах, завдяки якій в організмі рептилії відбувається виробництво вітаміну Д3 і засвоєння кальцію. Тому на суші в черепахи має бути своєрідний "солярій" - місце, де можна погрітись під лампою. Але цей солярій не може займати весь простір суші в тераріумі: черепахи мають так звану "поведінкову" терморегуляцію - температуру тіла вони регулюють, наближаючись або відповзаючи від джерела тепла, а час від часу охолоджуються, пірнаючи до водойми, а потім знов повертаючись на берег. Температура під лампою має бути 25-32 С (міряється на грунті). Лампа не повинна бути розташована надто низько, щоб не спричинити локальний перегрів карапаксу. Дуже добре, якщо крім "сонячної" і "тіньової" зони на суші є і "напівтіньова" зона, де світло і тепло лампи частково приглушене.
Температура води має бути 18-25 градусів, корисно з імітацією природного нагріву вдень і охолодження вночі.
На відміну від червоновухої, болотна черепаха може приймати їжу не тільки у воді, але й на суші. Але якщо черепаху годують не живим, а сухим кормом - то він має потрапляти до шлунку з водою. Час активного пошуку їжі в черепахи - протягом всього дня, але максимальна активність в ранкові години.
Статевої зрілості черепахи досягають у віці 5 — 8 років, при довжині панцира 9 — 12 см. Розрізнити самця від самки на перший погляд досить непросто. Самці мають товстіший хвіст та ввігнутий пластрон, у самиць пластрон плоский або трохи опуклий. Парування проходить наприкінці квітня — на початку травня.
Спарювання відбувається в березні-жовтні. Сперма самця може зберігатись у статевих шляхах самиці до року. Самиця може робити від 1 до 3 кладок за сезон. У північних та передгірних районах самиця робить тільки 1 або 2 кладки. З травня по липень самиця відкладає по 9 — 12 яєць у ямку, глибиною 10 — 17 см, яку в природних умовах викопує на березі у віддалені від води. Після відкладання яєць ямка закопується. Розміри яєць 28 — 33 мм, вага 7 — 8 г. На відміну від багатьох плазунів, яйця європейської болотної черепахи вкриті твердою оболонкою, як у птахів. Інкубаційний період 2 — 3 місяці. Молоді черепашки, що мають дуже маленькі розміри (22 — 25 мм, вага близько 5 г), не виходять з гніздової ямки, вони риють нірки від неї та залишаються у них до весни.