Як приготувати Ваш декоративний ставок до літа? Ось наші поради.
Зауважимо: у статті йдеться лише про декоративні ставки, призначені для утримання декоративних риб, рептилій та рослин і використання у ландшафтному дизайні. Мова НЕ йде про технічні водойми, водойми для промислового риборозведення, риболовлі або для плавання.
Щоб навесні не мати клопоту, слід потурбуватись ще восени про правильну підготовку до зими. Якщо восени Ви правильно підготували ставок до зими - навесні у Вас буде значно менше проблем.
Про підготовку ставка до зими можна почитати тут
Сприятливий момент для підготовки штучної водойми до нового сезону настає після сходження снігового покриву та танення льоду на природних водоймах. Обов'язково дочекайтеся стабільного тепла та природного танення льоду в штучному водоймищі, в якому зимували риби (сподіваємося, що протягом зими ви не забували залишати невеликі лунки незамерзлими, щоб забезпечити сплячим рибам та рослинам приплив повітря). Коли температура стабільно підвищуватиметься, і ризику раптових заморозків вже не буде, приступайте до весняного прибирання.
Підготовчі роботи закінчено. Ваш ставок готовий до запуску.
Якщо риба зимує в ставку, то часто на зиму залишають засохлі порожнисті стебла рослин, на кшталт ситника чи очерету, щоб вони служили своєрідними провідниками кисню під кірку льоду. Тепер можна їх зрізати. Також слід обрізати інші прибережні рослини, але не під корінь, а до висоти 15-20 см. Якщо вже є молода зелень, її зрізати не треба.
Саме навесні при настанні стабільного тепла без заморозків можна пересаджувати і розмножувати багато водних і вологолюбних рослин у штучному ставку. Наприклад, плаваючий водокрас, глибоководну німфею і кубушку, прибережну калюжницю болотяну, жовтець довголистий, рогоз широколистий, сусак парасольковий, водяну сосонку, шапку подорожникову навесні розмножують розподілом кущів. Частуху, рогіз, лепешку звичайну, кубишку і німфею також можна розмножити поділом кореневищ. Глибоководний стрілолист звичайний навесні розмножують відділенням молодих пагонів, а підводна рослина-оксигенатор перистолистник - живцюванням.
Якщо Ви плануєте висадку нових рослин, починайте їхню висадку, коли не буде загрози приморозків. Водні рослини часто продають в торфяних мішечках - для швидкої акліматизації спочатку розмістіть їх на мілководді.
Якщо на зиму ставок був осушений і Ви щойно заповнили його водою - не поспішайте. Увімкніть аерацію, повільну циркуляцію і нехай ставок постоїть тиждень-другий. За цей час вода відстоїться, осядуть частинки мулу, рослини акліматизуються, стабілізується мікрофлора.
До речі, про мікрофлору. Для пришвидшення процесу і утворення правильного біобалансу, є сенс додати у воду ставка або у фільтрувальну систему спеціальних корисних бактерій, які допоможуть відновити баланс. Кількість бактерій розраховується залежно від об'єму води та її температури. За холодної води бактерії неактивні. Проте коли температура води почне підвищуватися, вони активізуються. Це варто зробити, оскільки корисні бактерії розкладають залишки органіки, переробляють токсичні нітрити та аміак, захищають ставок від розмноження шкідливої хвороботворної мікрофлори. Важливо: при використанні бактеріальних препаратів не вмикайте УФ-стерилізатор, щоб корисні бактерії змогли розвинутись і створити достатню популяцію.
Перед заселенням риб варто перевірити параметри води. Для перевірки якості води використовуйте спеціальні тести на рівень аміаку, нітратів та нітритів у воді. Якщо вам такі тести робити ще не доводилося – обов'язково придбайте їх та зробіть. Це дуже важливо, ви знатимете стан води у ставку, своєчасно виявлятимете проблеми з водою і оперативно їх вирішуватимете. Не запускайте риб, доки якісні параметри та температура води не сягнуть норми, визначеної для тих риб, яких Ви плануєте запустити у ставок.
Переселення для риб завжди стрес, стрес у риб призводить до зниження імунітету, риби хворіють і можуть загинути. тож слід докласти всіх зусиль для його зменшення. Слід уникати різкого перепаду температури води. Перш ніж приступати до годівлі, дайте рибам час адаптуватись. Варто запускати усіх риб, яких Ви плануєте запустити у ставок, приблизно одночасно - деякі риби схильні виявляти агресію до "новоприбульців".
Риб, які зимували у ставку, треба правильно виводити з зимовки. Поки температура води не сягне +10 С, риби малоактивні, їх травлення та інші життєві процеси загальмовані. В цей час їх годують спеціальними кормами для холодної води. Ці корми багаті на легкозасвоювану енергію.
Коли температура води підвищиться до 12-13 градусів, риб можна переводити на звичайний раціон. Молодь краще забезпечити кормом з підвищеним рівнем протеїнів та вітамінів. Пізніше, коли настане літо і спекотна погода, дорослих риб можна перевести на корми з невисоким рівнем протеїнів та високим рівнем клітковини - це зменшить забруднення води.